MORIA TALIANSKA

Taliansko je štát v južnej Európe. Na severe má Taliansko spoločné hranice s Francúzskom, Švajčiarskom, Rakúskom a Slovinskom, pričom väčšinu z nich formujú Alpy. Juh Talianska pokrýva celý Apeninský polostrov a súčasťou krajiny sú aj dva najväčšie ostrovy Stredozemného mora, Sicília a Sardínia, ako aj ďalších 68 menších ostrovov. Na území Talianska sa nachádzajú dva nezávislé malé štáty – Vatikán (v strede Ríma) a San Maríno. Taliansko prostredníctvom dvadsiatich jedinečných regiónov ponúka cestovateľom široký výber ako máloktorá iná krajina. Najobľúbenejšie sú letné pobytové zájazdy k moru. Taliansko je obmývané Stredozemným morom: Jadranské, Iónske, Tyrhénske a Ligurské more.

Jadranské more

je polouzatvorené more Stredozemného mora, ležiace medzi Apeninským a Balkánskym poolstrovom. Na juhu je Otrantský prieliv, široký 71 km, ktorý spája Jadran s Iónskym morom. Jadránske pobrežie je veľmi odlišné. V južnej talianskej časti je pobrežie nízke, piesočnaté a má málo výrazných zálivov, nachádza sa tu aj mnoho menších ostrovov. Aj preto dovolenka v Taliansku právom získala miesto medzi najobľúbenejšími destináciami u slovenských dovolenkárov.V severnej balkánskej časti je Jadranské more skalnaté s mnohými ostrovmi a útesmi. Oceánografický a rybársky ústav v Splite uvádza v Jadranskom mori 1 246 ostrovov, z toho 69 trvalo osídlených. Najväčšími ostrovmi sú: Krk, Brač, Pag, Cres, Hvar a Korčuľa. Aj vďaka týmto ostrovom je dovolenka v Chorvátsku najdostupnejšou a najobľúbenejšou destináciou pre mnohých dovolenkárov.

Iónske more

obmýva západné pobrežie Grécka a z juhu časť pobrežia talianskej Kalábrie. Na tomto pobreží ležia dovolenkové letoviská ako Crotone, Corigliano Calabro, Guardavalle Marina, Soverato, Cariati Marina, Montepaone Lido či Castellaneta. Medzi Sicíliou a Talianskom spája Messinský prieliv Iónske more s Tyrrhenským morom.

Tyrhénske more

leží západne od talianskej pevniny medzi ostrovmi Sardínia, Korzika a Sicília. More sa nachádza na zložitom systéme zemských tektonických platní a je geologicky mladšie než zvyšok Stredozemného mora. Dnešnú podobu ostrovov a pobrežia ovplyvnil vulkanizmus. More má približne trojuholníkový tvar a vlieva sa do neho rieka Tibera. Medzi najvýznamnejšie prístavy Tyrrhenského mora patria mestá Rím, Neapol a Palermo, ktoré ponúkajú viacero pekných zážitkov.

Ligúrske more

sa nachádza v severozápadnej časti Talianska a na jeho pobreží nájdeme významné pláže a letoviska tzv. Ligúrskej Riviéry. Patrí k najmenším regiónom Talianska. Jej prostredie je výnimočné pre strávenie letnej dovolenky, vďaka veľmi priaznivým klimatickým podmienkam, malebnými mestečkami, modrým morom a horami na pozadí. Pobrežie lemuje rad významných prístavov, hlavný z nich je Janov.